Złe szczepienia

Chyba każdy słyszał o szczepieniach, które spowodowały paraliż, doprowadziły do śpiączki lub zabiły dziecko. Ale czy ktokolwiek to sprawdził? Okazuje się, że niekoniecznie.


Klikając w tytuł stajesz się ofiarą krzykliwego, przyciągającego uwagę nagłówka. Dokładnie tak samo, jak wielu rodziców, którym pomagamy pozbyć się strachu przed szczepieniami.

OK, to co z dziećmi zabitymi przez szczepienia?

Prawda jest taka, że szczepienia nie zabijają. Szczepienia ratują życia. To co umiera to prawda i poczucie pewności rodziców, którzy dali się zwieść plotkom lub celowej dezinformacji. To nie szczepienia zabijają dzieci, ale dezinformacja. Mówią o tym naukowcy na całym świecie, nazywając to zjawisko infodemią.

Niestety, dzieci faktycznie umierają.

Niestety dochodzi do tego często w wyniku zakażeń patogenami, na które od kilkudziesięciu lat mamy skuteczne szczepienia. W ciągu ostatnich kilku lat mieliśmy do czynienia z epidemiami odry, która pochłonęła w 2018r ponad 142000 istnień.

Tak, mowa głównie o dzieciach.
Na całym świecie 142000 dzieci zmarło przez brak szczepień.

W tym samym czasie w Europie zapomniano już jak groźne są choroby zakaźne. Dlaczego? Ponieważ u nas one niemal nie występują. Właśnie dzięki szczepieniom. Szczepienia stają się ofiarą własnego sukcesu – brak chorób i strachu przed nimi ułatwia lekceważenie profilaktyki.

Właśnie dzięki szczepieniom. Szczepienia stają się ofiarą własnego sukcesu - brak chorób i strachu przed nimi ułatwia lekceważenie profilaktyki.

W końcu trudno bać się czegoś, czego się w życiu nie widziało na oczy, prawda? Niestety, niebawem możemy stracić ten przywilej.

Kilka państw w Europie straciło status „wolnych od odry”.

Niestety, z roku na rok przybywa przypadków odry i innych chorób. Dzieje się tak przez znaczące zwiększenie liczby odmów szczepień. 
Problem jest na tyle duży, że nawet państwa słynące z dobrowolności szczepień zaczęły wprowadzać restrykcyjne obowiązki związane ze szczepieniami. Osoby nieuodpornione na odrę nie mogą pracować w placówkach oświatowych na terenie Niemiec, a w wielu krajach bez świadectwa szczepień nie ma miejsca w przedszkolu czy żłobku.

Skąd to ciśnienie na szczepienia?

W 2018r. mieliśmy 142000 małych powodów do tego, żeby jeszcze raz rozważyć swoje podejście do szczepień. A mowa tylko o jednej chorobie i najgorszej z konsekwencji. „Zwykła” świnka może doprowadzić do bezpłodności, a „niegroźna ospa” może pozbawić wzroku. „Niegroźne dla dzieci pneumokoki” potrafią zabić tak dzieci jak i osoby starsze, a meningokoki to walka o życie od pierwszych godzin zakażenia.

na całym świecie zmarło w 2018r 142000 dzieci - to nie złe szczepienia je zabiły, ale odra

To nie szczepienia zabijają, ale choroby i dezinformacja.
Wiedząc to, szczególnie poważnie podchodzimy do kwestii informacji i ich weryfikowania.

OK, co mogę z tym zrobić?

Wystarczy, że nie poddasz się strachowi i przeczytasz dwa razy informację, która wzbudza Twój lęk. Przygotowaliśmy prosty poradnik, który pomaga otworzyć oczy i odkryć zakryte manipulacje.

Nie oczekujemy, że nam uwierzysz, choć szczerze tego pragniemy.
Ufamy, że zaufasz wiedzy naukowców i własnej głowie, gdy tylko poznasz jak się bronić przed kłamstwem.

7 "sprawdzam" ostrożnego rodzica

miniporadnik obrony przed dezinformacją

Sprawdzam
gdzie klikam

Znany portal medyczny publikuje statystyki zgonów?
Sprawdź jeszcze raz gdzie kieruje link.

Niektórzy podszywają się pod poważne instytucje, a krzykliwe tytuły i skłonić Cię do kliknięcia i spędzenia czasu na stronie. Nie ufaj także darmowym i „dziwnym” domenom. Założenie nowej, nienamierzalnej strony trwa kilka minut.

Tak, są w internecie „podróbki” stron takich jak PubMed.

fake, fake news, media
work, desk, computer

sprawdzam
kto mówi

Kto jest autorem informacji?
Poważna redakcja czy anonimowy bloger?
A może nie da się tego ustalić?

Nie powierzamy zdrowia bliskich anonimom.

Sprawdzam
skąd to wie

Autor powołuje się na poważne źródło naukowe? A może znany tytuł prasowy lub przynajmniej źródło rządowe?

A może cytuje…siebie, innego autora widmo lub zagraniczny brukowiec?

Czy jest KTOKOLWIEK, kto potwierdzi jego słowa?

news, daily newspaper, press
engineer, engineering, chemistry

sprawdzam
na kogo się powołał

Jest czterech naukowców, z których każdy ma na koncie pracę na temat szczepień:

  1. robi analizy dla WHO i opiniuje polityki zdrowotne w wielu krajach,
  2. utrzymuje, że przeprowadził wywiad z istotami pozaziemskimi,
  3. sfałszował badania za pieniądze,
  4. twierdzi, że szczepienia zamieniają ludzi w cyborgi.

Nie zmyśliliśmy tych przykładów.

Któremu naukowcowi zaufasz? Na jakie autorytety powołał się autor? Czy cytuje kogokolwiek, kogo rozpoznajesz, szanujesz lub byłbyś w stanie powierzyć mu zdrowie swoje lub dziecka?

Sprawdzam
czy jest wiarygodny

Czy inne teksty tego autora/portalu budzą Twoje zaufanie?

Czy autor, który pisze paszkwile w antysemickim tygodniku budzi Twoje zaufanie?
A może złapałaś go na kłamstwie w innym miejscu?

A może miejsce, w którym publikuje słynie z niesamowitych historii?

alien, reptilian, portrait
virtual, learning, training

sprawdzam
czy autor wie
o czym mówi

Inżynier maszyn górniczych twierdzi, że wykałaczka uratuje zawałowca przed śmiercią, a pewna piosenkarka „prędzej umrze niż da się zaszczepić”.

Czy autor tekstu, który sprawdzasz wie cokolwiek o medycynie?

A może to typowy „internetowy specjalista,” a cała jego wiedza pochodzi z wyszukiwarek i dziwnych stron w sieci?

Popularyzacja wiedzy

Rolą fundacji jest przede wszystkim popularyzacja wiedzy na temat szczepień, a także ich roli w profilaktyce chorób zakaźnych. Śledzimy i weryfikujemy doniesienia ze świata medycyny, szczepień i chorób zakaźnych.


Udostępniamy sprawdzone informacje, obalamy mity i odpowiadamy na najtrudniejsze pytania w przystępny, zrozumiały sposób. Wszystko po to, żeby w czasie powszechnej dezinformacji ułatwić dostęp do rzetelnej wiedzy i twardych danych.

Liczą się tylko fakty

W swojej działalności fundacja bazuje tylko i wyłącznie na EBM – Evidence Based Medicine. Wszystkie nowe doniesienia oraz zagrożenia są rozpatrywane właśnie z perspektywy faktów i twardych danych.


Nie interesują nas domysły i chwytliwe nagłówki. Hipotezy są ważne, ale mają swoje miejsce w świecie naukowym. Za każdą teorią muszą stać fakty i hierarchia dowodów.

Przykładamy do tego dużą uwagę weryfikując informacje.

Najważniejsi są ludzie fundacji

Fundacja jest nie tylko instytucją, ale przede wszystkim wspólnotą ludzi nauki. Skupiamy wokół siebie naukowców, lekarzy, pielęgniarki, diagnostów oraz wielu innych specjalistów wierzących w medycynę opartą na faktach.


Tożsamość naszych specjalistów jest jawna, a każdy z nich został zweryfikowany w kilku miejscach. Wszyscy oni mogą pochwalić się nienaganną opinią i prawem wykonywania zawodu. To szczególnie ważne dla fundacji jako instytucji opierającej się na rzetelnej wiedzy ze sprawdzonych źródeł.